Čaje-Vodní dýmky / Tearoom-Shisha Lounge
Jestliže si chceme pití čaje skutečně vychutnat, měli bychom jeho přípravě věnovat skutečnou péči a pozornost. Připravovat čaj znamená nacházet se ve stavu citlivé otevřenosti vůči proměnlivé harmonii, která se projevuje v našem okolí. Dalo by se říci, že všímavost a jistá dávka nenucené koncentrace, kdy necháme věci i události přirozeně plynout, jsou dobrým základem pro kvalitní přípravu čaje.
Univerzální návod na přípravu dobrého čaje neexistuje. Přesná míra a odhad je vždy záležitostí toho, kdo čaj připravuje; záleží na individuálním vkusu a náladě čajovníků, připravovaném čaji, a na příležitosti, pro níž má být nápoj připravován. Základními prvky přípravy čaje jsou samotný čaj, voda, nádobí a čas. Každému z nich se vyplatí věnovat náležitou pozornost.
Dobrá kvalita čajových lístků je jedním ze základních předpokladů pro získání lahodného nápoje. Velkou roli hraje rovněž uskladnění. Čaj nejrychleji ztrácí své kvality na vzduchu a světle. Ideální jsou tedy vzduchotěsné a světlotěsné dózy z kvalitní keramiky, porcelánu, nebo tmavého skla - např. prachovnice se zabroušeným víčkem a dózy se silikonovým těsněním, které není cítit. Nádoby ukládáme na chladném temném místě, bez výrazných pachů a vůní. Zelené a částečně fermentované čaje-oolongy "zeleného typu", doporučujeme skladovat v chladícím boxu - výrazně se tak prodlužuje trvanlivost těchto lahodných čajů.
Čaj by také měl být přiměřený příležitosti, při které ho pijeme. Výběr a příprava čaje tedy může být závislá například na ročním období, počasí, konkrétní společnosti přítomné při přípravě čaje, celkové atmosféře, jež panuje mezi hostem a hostitelem atd.
Nejvhodnější pro přípravu čaje je voda pramenitá. Nemáme-li zrovna po ruce čistý pramen, ale jen vodovod, je dobré vodu nejprve přefiltrovat, není to však nutné. Vodu přivedeme k varu a stáhneme ji z ohně právě v okamžiku, kdy začíná vřít. Vodu bychom neměli převařovat, neboť převařením ztrácí mnohé ze svého původního charakteru, což lze poznat i podle chuti.
Každý druh čaje vyžaduje určitou teplotu vody, kterou jej zaléváme a dobu, po kterou jej louhujeme. Ideální teploty pro různé druhy čaje jsou následující:
a) tmavý a černý čaj zaléváme právě uvařenou vodou, tzn. kolem 95° C
b) pro polozelené čaje neboli oolongy je zase nejvhodnější teplota vody od 80 do 90 ° C
c) zelené čaje vyžadují obecně nejchladnější vodu, jejíž teplota se pohybuje od 60 do 80 ° C.
Tyto údaje je dobré chápat jako doporučení pro přípravu co možná nejlahodnějšího čaje. Nejedná se však přitom o nějaké všeobecně platné pravidlo, navíc každý čaj má své specifické požadavky, které je třeba časem objevit.
Po zalití necháme čaj louhovat. O něco déle necháme louhovat čaj listový než čaj zlomkový, čaj s většími nebo dobře svinutými lístky.
Doba louhování je následující:
a) černé čaje: 2-4 minuty,
b) čaje zelené: 1-3 minuty,
c) čaje bílé a polofermentované: 3-5 minut.
U různých druhů se může tato doba podstatně lišit a i hodnocení chuti je individuální záležitost, proto je nejlépe vyzkoušet různé doby louhování. Čaj poté přes sítko rozléváme do šálků.
Převážná většina kvalitních zelených čajů je vícenálevových, což znamená, že je možno zalévat čaj vícenásobně. U polofermentovaných čajů je více nálevů dokonce nutností, abychom byli schopni rozpoznat jejich charakter. Čaje tmavé a černé jsou naproti tomu obvykle pouze jednonálevové. Zda je čaj vhodný pro několikeré louhování zjistíme nejsnáze experimentem - čaj můžeme zalévat tak dlouho, dokud nám nálev chutná.
Čaj až na jisté výjimky neochucujeme, neboť jakýmkoli přidáním cizích ochucovadel - jako například cukru, citrónu, ovocných šťáv apod.- narušíme specifickou chuť každého čaje. Každý kvalitní čaj přináší celé myriády podnětů pro naše chuťové pohárky, stačí jen trochu citlivě vnímat.
Čajovna Shisha připravuje kvalitní čaje díky dlouholetým zkušenostem s čaji a maximální péči během přípravy.
Čajovna Shisha II, Teahouse-Shisha Lounge
Hartigova 67, Praha 3
Rezervace: +420 776 197 247
Po - Ne 14:00 - 22:00
Mo - Su 2:00 PM - 10:00 PM
Vytvořeno službou Webnode